História nám zanechala veľa zaujímavých predmetov

Do výstavných siení sa chodíme pozerať na zaujímavé predmety, ktoré majú nejakú minulosť, prípadne sú niečím výnimočné alebo prinášajú kus histórie do dnešných dní. Mince patria k zberateľským kúskom, tie s výnimočnou históriou a limitované kúsky majú aj svoju hodnotu. Je možné do nich aj investovať a niektoré si zakúpiť. Zbierky historických mincí môžete obdivovať aj na internetovej stránke goldvault.sk, kde ich nájdete v celej ich kráse, s výkladom o ich historickej cene a minulosti. Niektoré patrí k skutočným zberateľským raritám, sú limitované alebo majú mimoriadny historický význam. Okrem veľkej vášne, ktorou zberatelia oplývajú, sú mince aj výhodným typom na investovanie, hoci nie s veľkým rizikom.

Zlaté mince majú svoju cenu

Na stránkach predajcu môžete natrafiť aj na 4 zlaté dukáty František Jozef I., 1915, s vyobrazením cisára Františka Jozefa I. zosnulého v roku 1916. Tento fakt museli zohľadniť aj pri razení zlatých mincí a 4 dukátové mince, ktoré vydali po roku 1915, boli iba ich náhradou. Na každej z nich je tak vyrazený rok 1915 a nie reálny rok, v ktorom boli vyrazené. História dukátov v rakúsku siaha do roku 1612, tu začali raziť prvé zlaté mince. 4 dukátové vzácne mince zlaté mince sú vyrobené zo zlata, ktorého rýdzosť je 98,6%. Hrúbka mincí je iba 0,7mm, oproti ostatným minciam je to dosť málo.

Investovať do zlata je jednou z možností

Lícová strana mince je zdobená portrétom cisára Františka Jozefa I., ktorý panoval 68 rokov a zomrel v roku 1916. Pozerá sa napravo a okolo neho je nápis FRANC IOS I D G AUSTRIA IMPERATOR. Rubovú stranu tvorí zobrazenie dvojhlavého orla, ktorý je symbolom rakúskeho cisárstva, na jeho hrudi je rakúsky štít a nachádza sa tu aj nápis „HUNGAR BOHEM GAL LOD ILL REX A 1915“. Každá historická minca je pre súčasníka zaujímavá svojim osudom, sme zvedaví, kto a kde či kedy ňou platil, akú mala nominálnu hodnotu a veľa iných faktov. Pre zberateľov tak môžu byť veľkým lákadlom ako si rozšíriť svoju zbierku o zaujímavé a hodnotné kúsky.